29 سپتامبر

چگونه میشود در زمان رکود اقتصادی کسب و کار موفق داشته باشیم؟

رکود اقتصادی همیشه میهمان ناخواسته کسب و کار شماست. و شما معمولا متوجه حضورش نمیشوید. این مار خطرناک را زمانی مشاهده میکنید که شمارا نیش زده و مجبورید دفتر و دستک خودتون رو جمع کنید و بزنید به چاک.

بحران اقتصادی در اکثر مواقع با گران شدن محصولات و منابع اولیه سازمان ها شروع می شودو رفته رفته به کاهش سود کسب و کار و از دست رفتن مشتریان می انجامد و در نهایت مرگ شرکت ها و سازمان ها را به دنبال دارد.

خب این موضوع واقعا شوک خیلی بدیست. میلیون ها نفر در طول رکود اقتصادی زیان میبینن و یا ورشکسته میشوند. اما درست در همان زمان رکود بسیاری از شرکت ها موفق شدند درآمد خود را ۱۰ برابر کنند.
شرکت هایی مانند Procter و Gambleو Macy’s Netflix and و host بیشترین رکود اقتصادی را متحمل شدند اما توانستند خوشان را از این بحران بیرون بکشند و جالب اینجاس که این شرکت ها موفق شدند در دوران بحران اقتصادی قویتر عمل کنند و موفق تر باشند به راستی چرا؟
آنچه این شرکت هارو درطول رکود اقتصادی به سمت ورشکستگی نکشاند و باعث شد در دوران رکود کسب و کار پر رونقی داشته باشندوجود یک سناریوی کسب و کار جدید با دیدگاه متفاوت بود. زمانی که شما در زمان رکود، سرمایه گذاری متفاوتی انجام بدهید و از بالا به شرایط بحران نگاه کنید،میتوانیددر زمان تحریم و شرایط مالی ضعیف زنده بمانید. نیاز مصرف کنندگان یک اهرم اجباری است.

رکود اقتصادی به این معنی نیست که یک باره گردش مالی متوقف میشود.

ویل ریس مدیر شرکت Worktop Express در این باره میگه: در این زمان تدوین قیمت بالاتر قطعا در دستور کار است اما چیزی که مشتری در این زمان نیاز دارد تفاوتی جدید در محصول است. تغییر در محصولات و اولویت قرار دادن مشتری اهمیت بیشتری دارد
در واحد تحقیق و پژوهش خود یک میزان تعادل عادلانه از کیفیت محصول ارائه دهنده به مشتریان و قیمت آن ایجاد کنید و استراتژی تغییر قیمت خود را با تغییر خدمات ارائه دهنده آغاز کنید.
بذارید یه مثال بزنم :کارت های اعتباری پلاستیکی که مشکل محو شدن شماره های اعتباری روی آنها وجود داشت ، توسط شرکت Airbnb به صورت نوعی مقوای فشرده به بازار عرضه شد که علاوه بر رفع مشکل محو شدن شماره ها با قیمت بالاتری به دست مردم رسید که همچنان نیز به خوبی از آنها استقبال می شود،به همین خاطر است که شرکت هایی مانند
PayPal, یا ۲Checkout and TransferGo هنوز پر رونق هستند ،چون توانستند مشکل کمبود بودجه را با محصول جدید برطرف کنند.

منبع سرمایه در سرمایه گذاران
بهتر است اگر شما یک کسب و کار و ایده ی امیدوار کننده دارید آن را به یک سرمایه گذار معرفی کنید.
هدف از یک کسب و کار موفق در نهایت رسیدن به درآمد است پس بهتر است شما آن را به یک سرمایه گذار بسپارید و پتانسیل خود را بر روی نهایی کردن ایده و ضربه زدن به بازار به نفع خود تغییر دهید.
به گفته Matthew Tagliavia مدیر شرکت صندوق کار آفرینی : سرمایه گذاران فرشتگانی هستند که به یک ایده با پتانسیل بالا فرصت رشد و پیشرفت میدهند.
وی ادامه داد شما ایده ی جدید کسب و کار خود را توسط متخصصان و مشاوران کسب و کار کامل میکنید و سپس آن را به دست سرمایه گذاران میسپارید زیرا آنها بازار را بهتر میشناسند پس اگر در بازار سرمایه در سطح وسیع فعالیت نداشتید این بهترین کار است زیرا آنها در کارشان وارد هستند و ایده شما را به بهترین نحو اداره میکنند . معمولا بی تجربه ها در اولین اقدام به راه اندازی کسب و کار به این نتیجه میرسند که میتوانند خودشان از عهده ی تمام پارامترها بر بیایند.
شما جزء آنها نباشید.

سرمایه گذاری در توسعه کسب و کار شخصی

در زمان رکود اقتصادی درگذشته این تفاوت بین شرکت های معلق و یا شرکت های پر سود وجود داشت که آنها نو آوری های جدید در روند کسب و کار خود ایجاد کرده بودند.
یکی از ویژگی هایی که بین کار آفرینان موفق مشترک است علاقه مندی به حضور در سمینارهای کسب و کار و خواندن کتاب های جدید و مقالات به روز دنیا است، آنها همیشه نسبت به آموزش خود حریص هستند. خب این موضوع چگونه میتواند به ما کمک کند؟ همیشه همراه بودن با علم و خواندن کتاب های بزرگ خوانده نشده در طول تاریخ یک گام موفق در تمامی اعصار گذشته بوده که نگرش انسان را به سوی پیشرفت تغییر داده است.
در میان کتاب های مهم و بزرگ کسب کار کتاب Wealthy Barber از David Chilton’ که به مدیریت مالی سرمایه های موجود پرداخته ، مورد علاقه من است و پس از آن Emotional Grit از Nesta Bhushan است که به رهبری کسب و کار در میان هرج مرج میپردازد که واقعا ارزش خواندن را دارند.
بعد از خواندن این کتاب ها متوجه میشوید که رکود اقتصادی هرگز بهانه ای نخواهد بود برای اینکه کسب و کار خود را رو به زوال ببرید و کیفیت کار خود را از دست بدهید برعکس ایستادگی در مقابل رقبا و توسعه ی کسب و کار شما ،باعث رشد شما خواهد شد.

تولید ایده های خلاق در کسب و کار

در بحران اقتصادی ۲۰۰۸ بود که شرکت های زیادی دچار رکود اقتصادی شدند و و با بحران جدی پول نقد مواجه شدند و در همان زمان بود که برخی از آنها شروع به تغییر راهکار دادند و با ایجاد فروشگاه های مجازی در اینترنت و با حذف واسطه ها مشتریان را به این مهم وا داشتند تا خرید ها را از داخل خانه خود انجام دهند و بسیاری از دفاتر خود را تعطیل کردند و مدیران انها نیز به آموزش بازاریابی اینترنتی پرداختند و صفحه ی جدیدی در کتاب کسب و کارها باز کردند و در اینده سود خود را با محصولات جدید ،نو آوری و خلاقیت ترکیب کردند و بیشترین سهم بازار را از آن خود کردند.
شرکت هایی مثل فورد ، آلاسکا و VW، در این مسیر بسیار هوشمندانه و خلاقانه عمل کردند.

هرگز در تبلیغات آهسته عمل نکنید.

شرکت هایی که در بحران اقتصادی با گردش مالی کمتر و بحران کمبود پول نقد مواجه میشوند در اولین اقدام شروع به حذف یا کاهش بودجه تبلیغات خود میکنند ،اشکال این موضوع اینجاست که باعث میشود در دوران طولانی تحریم یا رکود اقتصادی از چشم مشتریان پنهان میمانند و ارتباط خود را با مشتریان از دست میدهند و این کار به خودی خود باعث ایجاد فروش کمتر و ضرر بیشتر میشود.
تبلیغات اصولی با اختصاص بودجه ی کافی باعث ایجاد اعتماد در ذهن مشتریان و پایداری کسب و کارها میشود.
دقیقا از همین طریق بود که شرکت هایی مانند Procterl & Gambe در شرایط رکود اقتصادی توانستند سهم زیادی از سود بازار را کسب کنند آن هم تنها از این طریق که در میان سریال های محبوب تلویزیونی چند ثانیه تبلیغی پخش میکردند که مورد توجه زنان خانه دار بود.
به همین راحتی!!!

امیدوارم بعد از خواندن این متن حداقل به این نتیجه برسید که سربلند بیرون آمدن بعضی از شرکت ها از بحران اقتصادی ایران و یا شکست کسب و کار شما نتیجه ی شانس نبوده است بلکه زائیده ی انگیزه ای برای بقاء کسب و کار ها بوده است.

مطالب مرتبط

پیام بگذارید